Jak začít cvičit?

11.07.2019

Rozhodl/a ses udělat pro sebe něco dobrého tím, že začneš sportovat, resp. posilovat ve fitku. Udělal/a jsi tím první krok ke zlepšování svojí fyzičky, což je super, gratuluji Ti! Teď Ti dám pár rad, jak pokračovat dál a čemu se naopak vyvarovat, abys ze cvičení brzy začal/a dostávat všechny benefity a aby tě to bavilo. 

Vhodná sportovní obuv a oblečení je základ, takže to dál rozebírat nebudu. Nezapomeň ještě na ručník a nějaké pití s sebou. A to pro začátek stačí, dál si vystačíš s tím, co najdeš v posilovně. Další vybavení si můžeš pořídit později, až se naučíš základy a zjistíš, co bys ještě potřeboval/a (výběr je široký). 

Ještě než do fitka vyrazíš poprvé, věnuj chvíli vnitřní přípravě. Není to žádná věda a rozhodně se Ti to vyplatí. Srovnej si priority a uvědom si, že je nesmysl se stydět. Takové myšlenky má každý, kdo začíná, ale nějak se začít musí a co je hlavní - ve skutečnosti každý, kdo ve fitku maká, má dost práce sám se sebou, takže určitě nebude mít myšlenky tě nějak sledovat nebo se s tebou porovnávat. Kromě toho by Ti stud ubližoval, protože by odváděl Tvojí pozornost od toho podstatného, a to je Tvůj trénink. Druhá věc - obrň se trpělivostí, protože velké výsledky nepřijdou hned po jednom ani několika cvičeních. Nejlíp to funguje, když nebudeš spěchat a uděláš si z toho součást svého životního stylu. Na druhou stranu je třeba mít nastavené cíle, takže si řekni, co od toho očekáváš, protože trénovat se dá různě a když v tom budeš mít jasno, budeš se umět při získávání informací lépe zorientovat a vybrat to pravé pro Tebe. A budeš mít za čím směřovat. Nakonec v rámci příprav doporučuji projít si teorii základních cviků (třeba někde na internetu), abys měl/a představu, jak je správně provádět, aby ses je pak mohl/a správně učit ve fitku a postupně převádět teorii v praxi. 

Jseš připraven/a a je tu den, kdy na sobě doopravdy začneš makat v gymu. Prvně se v klidu seznam s prostředím posilovny, zjisti, kde co je, případně pokecej s lidmi. Zbytečně nespěchej, strhnout se zběsile hned první den by Ti stejně k ničemu nebylo. Mysli na teorii, kterou jsi nastudoval/a a začni cvičit :) Jestli jsi úplný začátečník, doporučuji začít především cviky s váhou vlastního těla, u kterých není takové riziko zranění. Určitě to chce natrénovat dovednosti jako klik, dřep, plank, kliky na bradlech, shyb, výpady. Důležité je samozřejmě správné dýchání a také určitá základní ohebnost (mobilita). Velmi opatrně a jen s lehkými váhami můžeš zkoušet cviky s velkou činkou, jednoručkami a kettlebelly. Váhy, resp. obtížnost zvedej, až nabereš zkušenosti a začneš cítit určitou jistotu v provedení cviků, ale určitě ne na prvním ani druhém tréninku. Co pro začátek určitě nedoporučuji je cvičení na strojích, protože takové cvičení není příliš efektivní a posiluje svaly izolovaně. I pro nezačátečníky je lepší preferovat cviky s vlastní a volnou váhou, čímž nechci říct, že jsou stroje úplné zlo, ale je potřeba vědět, co dělají a jak je správně využívat. 

Začátek máš za sebou. Teď u cvičení hlavně vydrž, protože je to super věc, která ti dá (když to nebudeš dělat blbě) zdraví, sílu, pružnost, bude tě bavit a budeš se díky tomu cítit skvěle. Když máš volno, přemýšlej o tréninku a snaž se být progresivní, aby to mělo smysl a abys nepřešlapoval/a na místě, což by tě mohlo demotivovat (a to by byla škoda). Když vydržíš, za nějaký čas dosáhneš svého cíle a zjistíš, jak ses díky tomu posunul/a nejen fyzicky, ale i mentálně. A pravděpodobně už v tu chvíli budeš mít úplně jinou motivaci, proč v tréninku pokračovat. 

Se vším zmíněným a mnohým dalším Ti může pomoct kvalitní trenér, který Tvé snažení zefektivní. Určitě to člověk může zvládnout i sám bez vedení trenéra, ale chce to trochu rozumu a pořádné zaujetí pro věc. Ať se rozhodneš tak či tak, držím Ti palce, ať to dobře zvedá! ;)

Vytvořte si webové stránky zdarma!