Jak cvičit v době pandemie?
Epidemie koronaviru je pro všechny lidi čára přes rozpočet, zasáhla nás v mnoha směrech a mimo jiné nám uzavřela fitness centra. Znamená to, že se máš na trénink vykašlat, protože se teď nedá nic dělat, a čekat, až zase otevřou? A myslíš že to tvoje tělo bude zajímat a počká? Nemluvě o tom, jak se budeš cítit. Když na to budeš kašlat a vymlouvat se, tak ztloustneš, přijdeš o pracně vybudované svaly a zdraví i mysl půjdou dolů.
Zodpovědnost za svojí formu má jen člověk sám, ne fitness ani vláda. Možnost cvičit ve fitku je luxus, není to nutnost. Existuje řada alternativ, jak si poradit bez toho, jen je třeba nebýt líný a trochu přemýšlet (koneckonců kdo to nedokáže, nejspíš ani jeho trénink v posilovně nebude dost kvalitní). Je pravda, že profesionální vzpěrači / trojbojaři / strongmani se bez činek, os, kotoučů, stojanů, laviček a určitého prostoru neobejdou, když nechtějí vypadnout z přípravy, ale i takové náčiní si lze zajistit svépomocí, i když je to komplikace. Běžní lidi, kteří chtějí posilovat, hubnout, nabírat hmotu a udržovat si zdraví, si vystačí s mnohem úspornějším nářadím.
Nejjednodušší je cvičit úplně bez pomůcek. Tak se podíváme, co tu máme za možnosti. Kliky, dřepy, plank, zkracovačky a hyperextenze na zemi můžeš cvičit kdekoliv, i doma. Jestli to už všechno je pro tebe brnkačka, můžeš zkoušet dřepy na jedné noze a složitější kliky, třeba na jedné ruce.
Další možnosti objevíš, když půjdeš cvičit ven. V létě to asi pro většinu lidí není problém, ale v zimě to může být výzva. Jedna věc je nesmyslný strach z nachlazení, druhá nepohodlí. Když se člověk necítí nemocně nebo jinak oslabeně, není důvod se venkovnímu tréninku vyhýbat, stačí jen zachovat klid a dobře dýchat. Když překonáš nepohodlí a půjdeš makat ven, nejenže můžeš těžit ze širších možností, ale taky tím budeš zvyšovat svojí odolnost. Venku lze provozovat běžné sporty jako běh, cyklistiku a další. Co se týče silového tréninku, jsou k dispozici různá venkovní hřiště, která nabízejí hrazdu, bradla a další, někdy dokonce i nějaké činky a stroje (například v Praze na Stodůlkách). To Ti umožňuje cvičit shyby, kliky na bradlech, zvedání nohou ve visu a další street workoutové kousky.
S nácvikem některých složitějších kousků Ti může pomoct odporová guma (expandér). Ta může sloužit jako dopomoc pro ulehčení, ale také pro ztížení přidáním odporu a především k provádění řady dalších cviků, které by bez expandéru nešly. Já osobně je používám především k nácviku muscle upu, na procvičení zad přitahováním, zadních ramen roztahováním, k bicepsovým zdvihům, na zakopávání a mrtvé tahy. Možností je ještě více. Odporových gum jsou různé druhy, lišící se různou velikostí odporu. Rozhodně se hodí mít jich několik, protože neodcvičíš všechny cviky jen s jednou gumou.
Dále využívám kolečko na procvičení břicha (a celého těla), protože to je podle mě jeden z nejpřínosnějších cviků. Kromě toho kolečko je levné a skladné.
Pořídit lze i kettlebelly nebo jednoruční činky, což už je trochu náročnější ohledně financí a kompaktnosti. Ale kvalitní nakládací jednoručky s dostatkem závaží může být určitě zajímavá možnost.
Nevymlouvej se na zavřené posilovny, radši hledej možnosti a vnímej to jako příležitost oživit svůj trénink a naučit se něco nového. A být venku :)