Doplňky stravy

06.09.2020

Než začneš řešit doplňky stravy, nebo-li suplementy, dej si nejdřív do kupy stravu samotnou, o čemž jsem psal v předchozím článku. Na suplementech forma určitě nestojí ani nepadá, jak si leckdo myslí, nicméně správné užívání vhodných doplňků rozhodně velmi pomáhá. Výběr suplementace je velmi široký, ať už druhů nebo značek, takže teď o nich něco napíšu, abych Ti pomohl se v nich zorientovat a udělat dobrý výběr. Zároveň nebudu psát úplně o všech, jelikož je jich opravdu hodně, ale uvedu ty, které jsou podle mě nejlepší. 

Na prvním místě je protein. Asi každý, kdo maká v posilovně, chce nějakým způsobem formovat postavu a nechce přicházet o svaly (katabolizace), což je aktivní tkáň (samozřejmě mohou být výjimky, ale to Ty asi nejsi, stejně jako já ne). Svalová tkáň se při námaze poškozuje a spaluje se, bohužel, jako první (před tukem). Tomu chceš zabránit. Základním způsobem, jak toho docílit, je dodat tělu ihned po tréninku bílkoviny (mělo by to být cca do 10 minut po skončení, kdy je tělo v tzv. anabolickém okně, tzn. že má největší potřebu a využití proteinu), čímž se do svalů dodají aminokyseliny a podpoří jejich regenerace. Mimo tohoto základního použití se instantní protein může použít i v průběhu dne ke svačině nebo jako přísada. Dělají se proteiny různého původu, ale nejzákladnější je syrovátkový (whey), který je rychle vstřebatelný. Po tréninku si protein míchej vždy s vodou, mléko vstřebatelnost zpomaluje, což v tuto chvíli rozhodně nepotřebuješ. Jinak jsou třeba proteiny kaseinové, hovězí, ale i různé rostlinné, které se hodí i pro vegetariány a vegany (například hráškový či sójový). 

Dále multivitamín/minerál. Jde o látky, které jsou nezbytné pro různé tělesné funkce, například zrak, krevní oběh, mozkové funkce, zdravé vlasy, nehty, kůži... Jsou to mikroživiny a více jsem se o nich zmiňoval v předchozím příspěvku o stravě. 

Další nezbytností je kloubní výživa, která je tak opomíjená a důležitá, že se jí budu věnovat samostatně v některém z následujících článků. 

Aminokyseliny - komplexní nebo BCAA. S komplexními jsem zatím tak nějak neměl tu čest, takže napíšu něco k BCAA, které jsou nejrozšířenější a obsahují 3 nejdůležitější aminokyseliny, které se během tréninku ze svalů vyplavují a je potřeba je tělu dodávat pro vyšší vytrvalost a zabránění katabolizaci. Jde o leucin, izoleucin a valin, které bývají v BCAA obsažené v různých poměrech, ale nejčastěji 4:1:1 nebo 2:1:1. Doporučuji občas tyto přípravky prostřídat, ať má tělo další impuls k práci. BCAA se vyrábí v různé formě, doporučuji tu instantní, protože je tam nejlepší využitelnost a neobsahují zbytečná pojiva. Užívej je během tréninku (jako já) nebo před tréninkem, určitě ne až po něm. Někteří lidé říkají, že jsou BCAA zbytečnost, že nefungují. Mám pocit, že to dělají aby byli zajímaví, nebo proto, že tolik nedřou, takže efekt nepoznají. Já osobně jsem po půlhodině tvrdého tréninku bez BCAA vyčerpaný a je mi nevolno, s nimi zvládnu dřít třeba i 3 hodiny. 

Následující suplementy bych neoznačil za nezbytné, ale zlepšují výkonnost a výsledky. Dost zajímavý je kreatin, který zadržuje vodu ve svalech, čimž je hydratuje a zlepšuje jejich regeneraci. V důsledku toho roste síla a svalový objem. Zvýšené množství vody ve svalech však zůstává jen během období, kdy kreatin používáš, pak se vrátí zpět na obvyklou úroveň. Po určité době (cca po měsíci nebo po dvou) ale efekt kreatinu klesá, proto je dobré ho zase na čas vysadit. Dávkování je zde dost individuální a nejasné. 

Nakopávač je taková legrácka, která v Tobě rozproudí krev a zvýší Tvojí koncentraci na trénink. Když ho budeš brát moc často, jeho efekt se bude snižovat a poroste Ti krevní tlak, takže opatrně. Taky nemá moc význam dávat si ho, když jsi unavený, protože únavu neodstraní. 

Rybí tuk, aneb omega 3 mastné kyseliny. Napomáhá ke zdravým vlasům, nehtům a pomáhá odbourávat uložený tuk v těle. 

V poslední době jsem začal brát hořčík, konkrétně Magnesium Supreme od Czech Virusu, který působí proti křečím, zánětům a podporuje další funkce. 

To je vše, co aktuálně používám. Zkoušel jsem bulharský tribulus, který podporuje tvorbu testosteronu a asi to i funguje, ale není to zadarmo a já jsem ještě mladý kluk, abych potřeboval něco takového :) Glutamin je doporučován, ale mně osobně nepřesvědčil. Pak jsou k dostání různé spalovače, extrakty ze zeleného čaje, melatonin, arginin, citrulin a další. Tipy, co je dobré, ode mě máš a s dalšími přípravky klidně experimentuj dle chuti. 

Ze značek důvěřuji především Czech Virus, Prom-IN, Universal Nutrition, Mutant a Reflex Nutrition. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!