Domácí posilování ramen, zad a břicha
Mnoho lidí má problémy s vadným držením těla, ať už jde o kulatá záda, plochá záda, hyperlordózy, hyperkyfózy, skoliózu nebo jiné. Týká se to vlastně většiny lidí a tyto problémy mohou být příčinou bolestí a dalších komplikací. Vadné držení těla lze srovnat cvičením, a to především ramen, zad a středu těla. Silovým tréninkem a protahováním. Člověk si může takto zlepšit a udržovat zdraví i v domácím prostředí, stačí se pravidelně několikrát týdně věnovat několika následujícím cvikům (není potřeba dělat každý trénink všechny, ale vždy vybrat 2 nebo 3 a střídat je).
Kliky vyžadují zapojení a zpevnění celého těla s tím, že posilují především horní polovinu.
Plank je podobný klikům, ale je to statický cvik a posiluje celé tělo.
Hyperextenze zad je ideální provádět na speciální lavici, ale lze dělat i jen tak na zemi. Lehneme si na břicho, ruce natáhneme před sebe. Uděláme nádech, zvedneme ruce, zatáhneme lopatky k sobě, zvedneme i nohy a záda propneme do hyperextenze. Posilují se zejména vzpřimovače páteře.
Ty se procvičují také při mrtvém tahu. Klasicky s velkou činkou, v domácích podmínkách s odporovou gumou.
S odporovou gumou můžeme procvičit také mezilopatkové svaly. Vezmeme expandér s velkým odporem, posadíme se na zem s nataženýma nohama, gumu rovnoměrně natáhneme o chodidla a držíme z každé strany jednou rukou. Nádech a přitahujeme ke kyčlím, přičemž lokty tlačíme k tělu a hrudník dopředu.
Pro zdravé držení těla jsou potřeba i silné zadní hlavy deltových svalů, tedy ramen. K tomu můžeme využít lehčí odporovou gumu. Chytneme jí zevnitř a natáhneme jí, v případě potřeby ještě jednou nebo vícekrát obmotáme kolem dlaní, čímž jí zkrátíme a zvýšíme odpor. Ruce máme před sebou, a s propnutými lokty roztahujeme gumu, dokud se nedotkne hrudníku a ramen. Hlídáme, aby guma byla stále v úrovni ramen, a snažíme se lokty vytáčet do pronace (nahoru).
Rovněž doporučuji rolování kolečka na posílení břicha.